Založ si blog

Kaliňák starší na grile

Napriek  svojmu priateľskému vystupovaniu nie je pre mňa Robert Kaliňák nejako mimoriadne dôveryhodným politikom. Ale zase ani nie úplne nedôveryhodným. Tento týždeň som čítala rozhovor , ktorý mi občas pripomenul slovné spojenie „grilovanie politikov“. Kaliňák dostával aj značne nepríjemné otázky doplnené o ešte nepríjemnejšie konštatovania. V úvode ale chcem povedať, že keby Robert  Kaliňák aj neviedol rezort tým najsprávnejším smerom, stále to nebude ničím v porovnaní so spúšťou, ktorú tu po sebe zanechal jeho predchodca Naď a za ktorú by mal byť právom potrestaný. Za nešťastnú zmluvu so Spojenými štátmi, ktorú je potrebné prehodnotiť a upraviť (či to však bude možné, keďže je uzavretá na 10 rokov,  je ešte otázne),  len Naď ako osoba  nemôže , rozhodne však je zodpovedný za to, že nemáme vlastný systém protivzdušnej obrany,  urobil nadprácu , konal nezodpovedne keď odovzdal Ukrajine  to, čo sme potrebovali pre vlastnú bezpečnosť. Isteže, bol tam aj tlak zo strany USA , o čom svedčila hlavne návšteva amerického  ministra obrany. Naď klamal v priamom prenose , sľubované stovky  miliónov eur za migy tak skoro na Slovensko nedorazia, nevybavil nijakú kompenzáciu. Takisto by mal pykať za protiústavné  darovanie migov , vymyslel si  právnu  analýzu o legálnosti rozhodnutia , verejne klamal a vymýšľal si .  To je jedna  strana mince. Kvôli objektivite treba zase povedať, že Robert Fico  pred voľbami sľuboval,   že Ukrajinu nebudeme vojensky podporovať , no slovenské vojenské podniky  vo veľkom pokračujú vo výrobe zbraní a munície. Podľa  Kaliňáka  to nie je pomoc, ale obchod, podľa druhej strany je to dvojtvárne a pokrytecké. V každom prípade je potrebné vyvíjať zo strany Západu tlak na Ukrajinu, aby hľadala cestu  k ukončeniu konfliktu. Žiaľ, práve to nechcú USA a UK . Lebo im na Ukrajine a Európe  pramálo záleží.

Na grilovačke sa hodne  hovorilo aj o špeciálnej prokuratúre. Skopírovala som pre vás tie najpodstatnejšie a pre Kaliňáka staršieho tie  najnepríjemnejšie časti.   

To ale neznamená, že kajúcnici klamú, opísali, ako to fungovalo za vlád Smeru, a že to vyšetrovatelia nedokázali riadne vyšetriť a dokázať, je iný problém. Problémom nie je len rušenie špeciálnej prokuratúry, ale aj ďalšie sporné zmeny, znižovanie trestných sadzieb a zmeny v premlčacích lehotách, ktoré spôsobia, že viaceré kauzy, napríklad Haščáka, Výboha a Kočnera, budú premlčané. To už pôsobí ako amnestia na vybrané zločiny, ktoré nebude možné stíhať. Trochu to otočím: aj na vás v Smere vidieť strach a stres, keď tak rýchlo, v skrátenom konaní rušíte špeciálnu prokuratúru, znižujete trestné sadzby a skracujete premlčacie lehoty, lebo ide o ochranu vašich ľudí. Ak je právny stav pre obžalovaných taký priaznivý, ako tvrdíte, prečo sa potom tak ponáhľate s úpravou trestného práva a prečo to presadzujete v skrátenom konaní? O čo vám ide? To myslíte vážne, že sa chcete hrať na bojovníkov za ľudské práva?

V poriadku, neberme to ako fakt, ale ako polemické tvrdenie. Vrátim sa ale k Výbohovi, je to ideálny príklad človeka, ktorého potrebujete chrániť, lebo figuroval aj ako oligarcha z pozadia Smeru a zároveň figuruje aj v trestnej kauze, ktorá je spojená s Petrom Pellegrinim z Hlasu – a podozreniami z korupcie. Ak ste si istí, že právo je na vašej strane, načo je dobrý ten šprint so skráteným konaním na úpravu trestného práva?

Vaše väzobné stíhanie bolo absurdné a rozumiem, že to potrebujete komentovať. Je však pravda, že lídri Smeru pracovali s informáciami z daňových spisov Kisku a nemali na to oprávnenie.

Váš problém je aj v tom, že ste boli celý život aj podnikateľ, aj aktívny politik, a to nejde. Volá sa to konflikt záujmov. Prerastanie biznisu do politiky vždy škodí.

Volila som Smer a stále si myslím, že bol a je pre Slovensko najlepším riešením. Napriek tomu skopírované vety smerované R. Kaliňákovi stoja minimálne za zamyslenie. Politikov totiž  treba od začiatku kontrolovať  a konfrontovať s  ich  sľubmi a predvolebnými rečami. Lenže to, čo robí súčasná opozícia, je však takisto mementom, ako sa to robiť rozhodne nemá. 

Krvavý bača

20.04.2024

Začnem konštatovaním, že médiá nám odjakživa najradšej prezentujú odvrátenú tvár ľudstva, negativitu a utrpenie . To totiž ľudí priťahuje najviac. Dôvod je úplne jednoduchý- pri utrpení iných človek zabúda na to vlastné. Keď vidí smrť dieťaťa, povie si: ja som na tom ešte celkom dobre. No neustále prezentovanie násilia a negativity človeka časom otupí , [...]

Inžinier Huliak rozmýšľa, že sa stane vedcom

19.04.2024

Škandál na škandále. Ani neviem, kto to celé odštartoval. Iste, niektorí neprovokujú náročky. Napríklad taká Dolinková s predčasne narodeným bábätkom v nemocnici , ktorému vraj mohla spôsobiť zdravotné problémy, tá to určite nemyslela zle. Horšie už vyznievajú jej súčasné kroky. Hoci sa na funkciu ministerky zdravotníctva tešila, pilulka jej pravdepodobne [...]

Dankovi ide o krk. Fico vie, čo robí

16.04.2024

V minulom blogu som kritizovala kroky R. Fica, ktorý povedal, že by bolo dobré, aby bol A. Danko predsedom Národnej rady. Samozrejme, Danko s jeho „kádrovým posudkom“ by ani nemal patriť do vrcholovej politiky. Dnes som však čítala dobrý komentár, ktorý síce môj postoj voči Dankovi a jeho plánom nezmenil, ale ukázal v plnej nahote , že Fico si dobre uvedomuje [...]

veliteľská budova, Banská Bystrica

Pôsobili v nej povstaleckí hrdinovia Golian a Viest. Veliteľskú budovu rezort obrany vynoví za takmer 13 miliónov

24.04.2024 07:00

Je dôležitou súčasťou našej histórie a zaslúži si pozornosť, zhodujú sa Banskobystričania pri pohľade na tamojšiu pamiatku v podobe Veliteľskej budovy.

vojna na Ukrajine, Kyjev, cintorín

ONLINE: Rusi obišli nedávno vybudovanú ukrajinskú obranu. Balík pomoci schválil aj americký Senát

24.04.2024 06:00

Dobytie Očeretyne znamená, že sa Rusku podarilo obísť severné krídlo nedávno vybudovanej ukrajinskej prednej línie, vrátane mínových polí a zákopov.

Martina Šimkovičová, Robert Fico

Zmeny pre RTVS. Narazí zákon na Čaputovú alebo sa čaká na Pellegriniho? Šimkovičová ešte nemá meno nového riaditeľa

24.04.2024 06:00

Nový zákon o STVR dostal od Legislatívnej rady vlády zelenú. Vláda má o ňom rokovať na výjazdovom rokovaní.

Ukrajina, Charkov

Dokážu zastaviť Rusov? Západné zbrane prídu, ale Ukrajincom chýbajú vojaci, obávajú sa experti

24.04.2024 06:00

Prichádza západná vojenská pomoc pre Ukrajinu neskoro? Rusko dokázalo za posledné mesiace na bojisko posielať stále viac mužov.

luna5

Len ďalšia Blog - Pravda stránka Kto dáva mojim perám úsmev, dáva môjmu srdcu život.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1375595x
Priemerná čítanosť článkov: 4466x

Autor blogu

Kategórie