Založ si blog

TISO A BANDERA- AKO JE TO S KULTOM OSOBNOSTI?

Jozef Tiso i Stepan Bandera sa snažili zabezpečiť  bezpečnosť svojho  národa v ťažkých časoch 2. svetovej vojny. Rozdiely medzi nimi sú však veľmi veľké. Tisovi možno jednoznačne vyčítať  deportácie Židov zo Slovenska.  Zároveň však treba povedať, že slovenskí politici , a teda aj Tiso , nevedeli, že  sú Židia  v koncentrákoch mimo Slovenska zabíjaní.Deportácie treba odsúdiť v každom prípade, nemožno však tvrdiť, že Tiso o usmrcovaní Židov vedel, alebo že si smrť Židov želal.

 Stepan Bandera  bol inou šálkou  kávy. Angažoval sa v  Organizácii ukrajinských nacionalistov OUN, ktorej cieľom bolo dosiahnuť ukrajinskú štátnosť. Počas druhej svetovej vojny OUN spolupracovala s hitlerovským Nemeckom a pomáhala  Nemcom pri útoku na Sovietsky zväz. Pre OUN  bola typická  fašistická rétorika a páchanie násilia na protivníkoch. Napríklad  v tzv. Desatore ukrajinského nacionalistu  sa hovorí: Nebudeš váhať spáchať i ten najťažší zločin, ak si to úspech našej veci vyžaduje. 8. Nenávistne a úskočne budeš zaobchádzať s nepriateľmi svojho národa. Bandera  v 30. rokoch ako krajský náčelník OUN na poľskom území organizoval teroristické útoky proti poľským úradom, ale i proti Ukrajincom, o ktorých sa OUN domnievala, že s Poliakmi kolaborujú.   Bandera  bol stíhaný a súdený za  teroristický čin, ktorým bolo napomáhanie pri vražde  poľského ministra vnútra Bronislawa Pierackého v roku 1934. Poľský súd odsúdil Banderu na trest smrti, rozsudok bol potom zmenený na doživotie.

OUN rozširovala letáky, kde stálo: Zničte nepriateľa. Moskva, Maďari, Židia, títo sú vašimi nepriateľmi. Zničte ich.“Keďže Nemci nemali záujem na vyhlásení samostatnosti Ukrajiny , vedenie OUN pozatvárali a Bandera putoval do koncentračného tábora. Z väzenia  napísal list, že ukrajinskí  nacionalisti sú predurčení byť nápomocní nacistom, lebo boli formovaní v duchu podobnom národnosocialistickým ideám. 

 V roku 1942 vznikla Ukrajinská povstalecká armáda UPA ako vojenská ozbrojená odnož OUN. Pre UPA boli najväčšími protivníkmi poľské etnikum a sovietski partizáni.  V roku 1943  došlo k Volyňskému masakru. Bojovníci UPA povraždili 50 až 100 tisíc Poliakov, vyvražďovali celé dediny, ženy, starcov a detí a dopúšťali sa pri tom neslýchanej  krutosti. Bandera  mal síce v Sachsenhausene len obmedzené informácie o masakre, ale to neznamená,  že za masaker nenesie zodpovednosť.

Na Slovensku  sa k Tisovi hlásia určité skupiny ľudí, no oficiálna politika štátu  kult Tisa odmieta. Naopak, pri pohľade na mnohé ukrajinské mestá to dnes vyzerá, že kult Banderu je veľmi živý.  A bol aj pred ruskou inváziou. No o tom sa otvorene nesmie  hovoriť , lebo Ukrajina je dnes obeťou. Na minulosť sa však zabudnúť nedá a minulosť s prítomnosťou súvisí .

Hlas- strana slizkých hadov, matematikov?

19.03.2023

V tomto blogu budem o niečo osobnejšia. Skorumpovaný Smer mnohým z nás už liezol krkom . V úradoch dlhoročne zabetónované osoby, nepružnosť, byrokracia. Áno, aj rozkrádanie. Možno aj istý druh mafie. Potom prišli voľby, a poviem pravdu, už ani nepamätám, koho a či som vôbec volila. V tej dobe mi totiž bolo sympatické ešte aj Progresívne [...]

Za eutanáziu Ukrajiny nemôže len Putin.

18.03.2023

Ukrajina je pred eutanáziou. Jej vývoj nesmeruje k ničomu dobrému a všetkým realistom je jasné, že stratí niektoré svoje územia. Žiaľ, stratí ešte aj mnoho ľudí. Obyčajní Ukrajinci najviac doplácajú na tých, čo z diaľky radia a riadia Ukrajinu. Po roku 1991 až do vojny Ukrajinu ovládali oligarchovia [...]

Idú aj cez mŕtvoly! Kedy začnú mlieť Božie mlyny ?

17.03.2023

A títo sú pre našu vládu a Čaputovú vzorom! 16. marca 1968 americkí vojaci vyvraždili a vypálili celú vietnamskú dedinu My Lai, zabili 504 ľudí, z toho 182 žien a 173 detí. Rota dostala od svojho veliteľa rozkaz: „Keď je to dom, zapáľte ho. Keď je to studňa, otrávte ju. Keď to žije, zabite to!“ Tých, ktorí sa pokúšali ukryť [...]

covid, nemocnica, koronavírus

Osoby s COVID-19 od pondelka nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii

20.03.2023 08:29

Pacienti by sa však mali, tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach, riadiť pokynmi lekára a liečiť sa doma.

Francúzsko štrajky

Macron chce, aby dôchodková reforma dokončila svoju demokratickú cestu

20.03.2023 07:26

Dôchodková reforma, ktorá má zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, vyvolala v krajine niekoľko vĺn masových protestov.

Putin

Putin: Rusko je otvorené politickému a diplomatickému riešeniu ukrajinskej krízy

20.03.2023 07:10

Poznamenáva tiež, že budúcnosť mierového procesu závisí od vôle začať "zmysluplnú diskusiu s ohľadom na súčasnú geopolitickú realitu".

Banka lásky, izba Maríny, Banská Štiavnica

Marínin dom zničil oheň, jej obrazu sa zázračne nedotkol. Obnova Štiavnice môže trvať roky

20.03.2023 06:00, aktualizované: 08:35

Skaza, ktorú v Banskej Štiavnici narobil oheň, vháňa slzy do očí. Najviac utrpela Banka lásky, kde požiar vznikol. Obraz Sládkovičovej múzy, ktorá tam žila, však nezhorel.

luna5

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 403139x
Priemerná čítanosť článkov: 3991x

Autor blogu

Kategórie