Založ si blog

Ohrozuje nás Maďarsko?

V dejepise  sme sa učili o tvrdej maďarizácii , o tom ,ako  sa naši starí rodičia museli učiť po maďarsky a ako ich  v škole bili.  Existuje kniha s názvom Slovenské študentské tragédie , v ktorej nájdete plno  miestami až absurdných príbehov o prenasledovaní slovenských národovcov. Len za to, že hovorili rodnou rečou, že spievali slovenské ľudové piesne, dokonca je tam príbeh študenta, ktorého obvinili , že si dopisuje s ruským cárom. Áno, šikana bola tvrdá . Pravda je aj to ,že  dnešní potomkovia vtedajších  Maďarov na Slovensku  nezažívajú žiadne príkoria. Skôr by mohlo niekedy pripadať Slovákom, ktorí žijú na zmiešanom území, že oni sú vlastne  národnostná menšina . Menšina vo vlastnom štáte.  Existujú oblasti, kde málokto  vie poriadne po slovensky a žiaci  základných škôl  s vyučovacím jazykom maďarským  tak biedne ovládajú  slovenčinu, že si pripadáte  ako v zlom sne. Žiaci na druhom stupni  nevedia povedať pár súvislých slovenských viet bezchybne. Toto je pravda.

 Na druhej strane je pravda aj to, že Slovensko bolo  súčasťou Uhorska  a že  slovenskí poddaní sa od tých maďarských  nijakovsky nelíšili , spoločne dreli na panstvách  feudálov.  Maďarizácia je záležitosťou   19. storočia a začiatku  20 storočia.

Občas sa ešte ozývajú  hlasy , ktoré snívajú o veľkom Uhorsku . Na druhej strane som počula  aj vety typu : Vy sa máte ! Ste Slovania, už keď sa narodíte, automaticky rozumiete viacerým jazykom , ale my sme osamotení , musíme sa spoliehať sami na seba a ešte nás ubúda.  Možno  aj také niečo  je v maďarskom podvedomí  zakorenené . Ktohovie.  Aj preto utláčali. Ak utláčaš, sám si otrokom, to je známa pravda. V poslednej dobe opäť ožívajú staré spory.   Orbán si dal  na krk šál s mapou Uhorska , Katalin Nováková  neprišla do Bratislavy  na oslavy  30. výročia  vzniku Slovenskej republiky.  No dajsamisvete! Vieme, že Heger je chudák,  ale to s tým darovaným novým šálom urobil celkom  vtipne  a dobre.  Tak treba reagovať.  Veď možno Orbán len skúšal a bavil sa . A že Nováková neprišla? Je  celkom možné, že sa jej jednoducho na Nový rok  nechcelo cestovať  a radšej túžila ostať s blízkymi.  Napokon, aspoň nebola falošná. Veď o čom niekedy tie štátnické návštevy sú? O vzájomných sympatiách iste nie. Myslíte, že naša Zuzana má rada Novákovú?  Už predtým  padali kritické poznámky  na adresu Maďarska v súvislosti  s postojom k Ukrajine  a prezidentka  s celou suitou  teda vôbec  neboli nadšení, že  voľby vyhral Orbán. Tak prečo to aj takto Čaputovej  nevrátiť? Len tak uvažujem…

Momentálne maďarskú kartu  zneužíva  aj naša vládna garnitúra . Strašia nás, vraj ak  si Putin zoberie  kus Ukrajiny,  aj Maďarsko si  môže nárokovať  na časť Slovenska. No nemôže! Situácia je úplne iná. Okrem iného aj v tom, že Maďari  na Slovensku nezažívajú žiadnu krivdu . A že sme spoločne v NATO.

Áno,  aj ja  som mala v minulosti  ťažké srdce na Maďarov , žila som   v oblasti , kde maďarčinu  bolo počuť často. Kde vám profesor strednej školy povedal, že sa nemôžeme čudovať slovenským Maďarom, ak za svoje hlavné mesto považujú Budapešť. No rokmi horkosť opadla , pretože je to o ľuďoch. A aj po rokoch si spomínam, že  občas sa mi  oveľa lepšie vychádzalo  s Maďarmi  ako s našincami, Nehovoriac o tom, že Maďari sú dobrí hostitelia , že vedia byť veľmi úctiví a vďační  ak počujú, že sa im prihovoríte v ich rodnom jazyku. Prečo sa dištancujeme od uhorských dejín a vnímame ich ako cudzie , respektíve maďarské? Sú takisto naše. Možno práve to je tá cesta ku zmiereniu  povedať si , že  čo bolo bolo, mali sme spoločnú minulosť , vaši králi boli aj našimi , vaše  trápenia a radosti boli i našimi. Len malá etapa dejín nás rozdelila a urobila z nás nepriateľov. Teraz budujme  na tom pozitívnom , čo  neznamená, že úplne  zabudneme  a prestaneme byť obozretní.  Dávame vám jasne najavo, že sme tu doma a že sa necítime  byť o nič menej ako vy, naši južní susedia.   

Starý vypočítavý lišiak Kaliňák v Amerike

02.03.2024

Minister obrany USA má šťastie na usmievavých ľudí. Hlavne na spoločných fotografiách . Existuje síce aj fotka, na ktorej nevidno úsmev. To je tá s Volodymyrom Zelenským, ktorý sa krčí pred vysokánskym Lloydom . Tá fotka pripomína časy amerického otrokárstva, ale v obrátenom pomere. Úslužný beloch a nad nim hrozivo sa týčiaca čierna tvár. Ale to je skôr [...]

Vysvetlenie pre čitateľov mojich blogov, prečo už píšem inak

01.03.2024

V jednom z mojich posledných blogov ma milo prekvapil istý človek, ktorý napísal, že rád číta moje blogy , ale zároveň položil otázku, čo sa to stalo , prečo už píšem inak. Prečo som zmenila kurz. A práve kvôli takým ľuďom ako on som sa to teraz rozhodla vysvetliť. Uvedomujem si však, že vzhľadom na to, že sa pohybujeme vo virtuálnom svete a človeka [...]

Zuzana Hanzel Kovačičová- verejný nepriateľ číslo jeden?

29.02.2024

Nie, nepatrí medzi moje obľúbené redaktorky, je slniečkárka, no preto nebudem mlčať. Zuzana pracuje ako redaktorka pre Smečko. S jej názormi nemusíme súhlasiť, no ja sa pýtam, kam sme to ako spoločnosť došli ? Akonáhle má niekto iný politický názor, hejtujeme ho a v prípade ženy je to niekedy oveľa horšie. Zuzana sa rozhovorila [...]

Izrael Palestína Hamas Vojna humanitárna pomoc

Americké lietadlá zhodili humanitárnu pomoc pre civilistov v Gaze

02.03.2024 18:06

Do palestínskej enklávy bolo zhodených 66 balíkov, ktoré obsahovali 38 000 dávok potravinovej pomoci.

matovič, šipoš, jakab, heger

Hnutie Slovensko si zvolilo členov predsedníctva. Matovič predstavil aj lídra kandidátky do eurovolieb

02.03.2024 17:08

Podľa Matoviča hrozí, že extrémisti získajú taký silný mandát v rámci europarlamentu, že to môže zakývať piliermi EÚ.

hokej slovensko MS 2023

Prieskum SANEP: Majú ísť hokejisti z KHL na majstrovstvá sveta v Česku?

02.03.2024 17:00

Agentúra SANEP sa spýtala ľudí, či by súhlasili s účasťou slovenských hokejistov z KHL na MS v Česku a či by sa tam mali objaviť aj ruskí a bieloruskí hráči.

OLY Paris Games Olympic Village Inauguration

Čo si číta Macron o sebe? Zamedziť má hanbe s granátmi a Zelenského si Francúzi za prezidenta nezvolili

02.03.2024 17:00

Súčasná francúzska výroba granátov kalibru 155 mm dosahuje ročne 20-tisíc kusov, čo postačuje ukrajinským vojakom len na štyri dni bojov.

luna5

Len ďalšia Blog - Pravda stránka Kto dáva mojim perám úsmev, dáva môjmu srdcu život.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 281
Celková čítanosť: 1303300x
Priemerná čítanosť článkov: 4638x

Autor blogu

Kategórie