Zdravo konšpirovať je vraj zdravé. Je konšpirátorom Lukáš Machala, spolupracovník ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej? Ten zapochyboval o tom, či je Zem guľatá. Údajne sa vraj tento pán mal stať novým riaditeľom Slovenskej televízie a rozhlasu, no našťastie on sám takéto špekulácie odmietol. V minulosti sa za konšpirátorov považovali sprisahanci , teda skupina ľudí, ktorá sa tajne stretávala a čosi protizákonné plánovala. Dnes toto slovo označuje ľudí, ktorí vytvárajú teórie pritiahnuté za vlasy alebo priečiace sa zdravému rozumu. Lenže taký konšpirátor svojej pravde tvrdošijne verí a napriek dôkazom sa teórie nemieni vzdať. Častokrát z fanatizmu alebo preto, lebo nechce vyzerať hlúpo, ak by priznal svoj omyl. Existujú však aj účelové konšpirácie , ktoré dokonca podporujú médiá hlavného prúdu. Konšpiračné teórie, ktoré vysvetľovali teroristický útok na dvojičky v New Yorku viedli k tomu, že Spojené štáty mali zámienku útočiť a vojny zmenili režimy v tých štátoch, kde ich chceli zmeniť. Po obsadení Afganistanu v roku 2000 chcel americký prezident George Bush hneď zaútočiť na Irak. No potreboval dôvod. Vymyslel si teda, že Irak má zbrane hromadného ničenia. Vojna v Iraku priniesla vyše milióna mŕtvych, dala podnet k vytvoreniu Islamského štátu. Mainstream vojnu nadšene propagoval a dnes je jasné, že tvrdenie o zbraniach hromadného ničenia bola konšpirácia amerických tajných služieb, ktoré potrebovali nejaký dôvod na napadnutie Iraku. Všetci, ktorí vtedy podporovali útok na Irak, sú vlastne spolupáchateľmi. Alebo občianska vojna na Ukrajine. Médiá hlavného prúdu zamlčiavajú, že opozícia proti prezidentovi Janukovičovi porušila dohodu, ktorú s ním podpísala vo februári 2014, porušila ukrajinskú ústavu pri ozbrojenom obsadení parlamentu a nezákonnej voľbe nového prezidenta. Taja, že streľbu do polície aj demonštrantov na majdane objednala vtedajšia opozícia, ktorá dnes v Kyjeve vládne. Ďalšiu konšpiráciu priniesla voľba Donalda Trumpa. Hovorilo sa o vplyve ruských hackerov, ktorí vraj dokázali zmanipulovať Američanov, no médiá už zabudli písať o tom, že demonštrácie proti Trumpovi po voľbách financoval George Soros. Ruskí hackeri sa hodili aj pred francúzskymi prezidentskými voľbami. Pre prípad, že by zvíťazila Le Penová. Zvíťazil Macron, tak sa na reči o ruských hackeroch zabudlo …
Z opačnej strany súdka sú napríklad konšpirácie o stále citlivej téme covidu. K najväčším bludom patrí popieranie choroby , tvrdenie, že vlastne nijaký covid nebol a mŕtvych na celom svete vlastne zomrelo len toľko ako zvykne umrieť v obyčajnom chrípkovom období. Jedna moja známa, inak veľmi rozumná stará pani ma napríklad nedávno šokovala názorom, že Martinka a Janko určite kdesi šťastne žijú , lebo to celé bolo takto naplánované.
Nuž, pochybovať je zdravé, kým to nepresiahne istý bod. Môžeme pochybovať , či je človek skutočne najinteligentnejší tvor na planéte . Skutky, ktoré koná, o tom často nesvedčia. Možno však pochybovať o všetkom? Aj aj o tom, že Zem je guľatá? Alebo že dva a dva sú štyri? Nuž, ak začneme pochybovať o základných pravdách, o ktoré sa opiera náš reálny život, asi dospejeme k absurdnostiam , alebo sa dopracujeme až ku schizofrénii. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že žijeme v nereálnom svete a že aj pohár, ktorý vidíte na stole, vlastne nemusí byť pohárom.
K vrcholom španielskej barokovej literárnej tvorby patrí veršovaná dráma Calderona de la Barcu Život je sen. Je to krásne dielo , a jeho hlavná myšlienka spočíva v tom, že všetko, čo cítime a prežívame, je len matný sen , ktorý nám predkladá myseľ a ktorý nemáme pod kontrolou. Skutočný život je kdesi inde.
ako sebaprezentácia?..))))) načo by mi bola?... ...
Iba poznámka. Nepíšem "blogy", lebo... ...
No, ak to má byť viacmenej iba forma... ...
"Tento blog tu už nechám , ale stále... ...
aby bolo dobre pochopené ešte doplním, že sa... ...
Celá debata | RSS tejto debaty