Nedostatok tolerancie k iným názorom je odvekým problémom ľudského spoločenstva. Sú však obdobia, keď sa tento nedostatok prejavuje vo väčšej miere a v extrémnejšej podobe. Napríklad v čase pred voľbami . Dôkazom toho sú trebárs diskusie, v ktorých mnohí jedinci prekračujú hranice slušného správania a hejtujú všetko, s čím nesúhlasia. Badať to okrem politiky hlavne u tzv. kontroverzných tém. Tolerancia je o úcte k človeku a jeho názorom , na ktoré má každý právo. Právo druhého je k tomu sa vyjadriť, ale primeraným spôsobom. S názormi iného nemusíme súhlasiť, ale zato ho nemusíme urážať. Takou kontroverznou témou je napríklad eutanázia. Minule som tu čítala blog, ktorého podstatou bola ostrá kritika Ďuriš Nicholsonovej , lebo si dovolila napísať, že ona by si radšej zvolila dobrovoľný odchod zo sveta ako by mala byť na príťaž svojim deťom. Čo je na jej názore vlastne zlé? Skôr to svedčí o vyrovnanosti vo vzťahu k smrti, nemá z nej strach a chce odísť z tohto sveta dôstojne a hrdo. Kto dáva komu právo súdiť ju za jej postoj ? Vari je lepšie človeka násilím držať na tomto svete proti jeho vôli? Aj zvieratám pomôžeme, ak neznesiteľne trpia . I téma potratov vie mnohých dostať do varu. Keby bola možnosť obuť si topánky toho druhého a pozrieť sa na vec jeho očami , potom by človek častokrát zaujal iné stanovisko k mnohým veciam.
Dnes som si všimla prejav Milana Uhríka. Tiež by sa dal označiť ako príklad netolerancie. Vraj v čase, keď rastie tlak na prešetrenie vedľajších účinkov vakcín Dolinková rieši rozširovanie kapacít na očkovanie proti covidu. Tak pozor! Uhrík a ďalší zdieľajúci jeho názor zabúdajú, že tu žije plno ľudí, ktorí sa chcú dať očkovať proti covidu . Ak chcú riskovať, je to len a len ich problém, ale neumožniť im to znamená ísť proti ich právam. Takisto sa Uhríkovi aj Dankovi nepáči , že minister školstva Drucker vyhlasuje, že mimovládky na školách pre neho nie sú problém. Podľa nich len oblbujú mládež .Drucker však vysvetlil, že nie všetky mimovládky sa venujú gender ideológii , ale niektoré napríklad športu či kultúre. Takže určite nie je riešením paušálne bojovať zo zásady proti všetkým mimovládkam . Mnohé občianske združenia , ktoré napríklad pomáhajú zvieratám, už roky rokúce suplujú štát , ktorý si v tomto smere neplní svoje povinnosti. Nie je nič zlé na mimovládke, ktorá monitoruje pohyby korytnačky alebo sa venuje sysľom, stačí len preveriť a skontrolovať projekty a posúdiť, do akej miery sú tam peniaze účelné vynaložené.
A ešte pár slov k osobe, ktorej sa mainstream a bulvár v týchto dňoch tak rád venoval. To, že na Slovensku vyhrali voľby pronárodné sily, neznamená, že všetko, čo vládna koalícia robí je až do bodky správne. Iste sa nájdu chybičky a zrejme aj chyby . Zdá sa, že Šimkovičová bude najslabším článkom vlády , hoci jej zámer nie je zlý. No takisto to môže byť len neskúsenosťou a ak si Martina vyberie správnych poradcov, dobrý tím, časom sa môže vypracovať. Len by jej nemali chýbať menežérske schopnosti. Médiá dokážu pomôcť, ale aj potopiť. Veď už len vypustenie jedného slovíčka môže dať celému textu iný zmysel. V prípade ministerky kultúry médiá hlavného prúdu momentálne nešetria škodoradosťou. Napríklad v reportáži o Ficovom turné na Markíze podotkli, že Šimkovičová svoj prejav čítala. Nič viac. Bolo jasné, aký účel tým televízia sledovala. Na JOJke však zvolili trocha iný prístup. Ukázali Šimkovičovú, ktorá sa v úvode sama vyjadrila , že bude prejav čítať, aby nezdržiavala. Však je to už trocha iné?
ja ani neviem, či som ho vôbec mala, v prvej... ...
včera večer mi volala kamarátka, že celá... ...
S tym suhlasim aj ja, myslela som tak... ...
Ani ja nie som absolútne proti eutanázii, len... ...
Ďakujem za podporu! ...
Celá debata | RSS tejto debaty