Založ si blog

Zlo – priame a skryté- ktoré je horšie?

Abstraktný pojem zlo je opakom dobra . Faktom ale je , že  v každom zle je zárodok dobra a naopak. Ten zárodok, to je  možno poučenie ,možno aj snaha odraziť sa z mostíka zla a skúsiť nabudúce  niečo urobiť inak.

Neviem ako vy, ale  ja ak pozerám thriller , detektívku alebo horor, vždy sa viac obávam toho, čo navonok nevidno, čo je len naznačené. Vytvára to priestor pre fantáziu .Mňa osobne nestrašia litre krvi, či odseknuté hlavy , teda tupé zabíjanie (hoci samozrejme, príjemne sa na to nepozerá),  ale bojím sa toho tajomného v úzadí , keď viete, že ktosi ťahá nitky  zla , ale neviete, kto to je a čo ešte dokáže urobiť .

Minulé storočie vyprodukovalo dva hrôzostrašné režimy –  fašizmus v Nemecku  a stalinizmus  v Sovietskom zväze.  Oba režimy  spôsobili  katastrofu velikánskych rozmerov.  A predsa  pre mňa osobne  z hľadiska teórie o priamom a skrytom zle, je stalinizmus desivejší.  Hitlera mal človek prečítaného,  poznal jeho ideológiu , názory, požiadavky na tzv.  čistú rasu. Ak ste spolupracovali, kolaborovali , zdieľali rovnaké názory ako Fuhrer , vedeli ste hrať divadlo,  mali ste šancu prežiť. Pravda, nesmeli ste patriť k skupine, ktorú on  považoval za potrebné  vyhladiť. V stalinizme bol však  potenciálnym nepriateľom  každý. Tam neplatili žiadne pravidlá. Stalin, Berija…to boli psychopati , paranoici.  Jeden deň vás mali za priateľov ,na druhý deň ste už neexistovali.

Režimy zmizli, ale história nám ukazuje, že ľudia sa nemenia.  Vývoj ide dopredu po špirále, ten technický,  ale čo sa týka ľudského myslenia, nepokročili sme míľovými krokmi vpred.

Momentálne zlo dostalo meno vojna. Vojna, ktorá sa vedie priamo, je hrozná,  ale vy o nej ako obyvatelia viete , viete, že vás nepriateľ onedlho môže napadnúť, že zničí  vašu dedinu či mesto  a teoreticky sa môžete pripraviť, máte možnosť voľby, môžete aj ujsť …  Viete, s kým máte dočinenia.  No nechať bombu v aute , vyhodiť most do povetria, či pripraviť sabotáž plynovodu , to je to zákerné, nepriame zlo. Zlo od chrbta.  Preto sa vždy budem viac báť štátov, ktoré nepožívajú priame metódy boja.  Nie je najhorší  nepriateľ ten, kto sa vyhráža verejne, povie vám do očí, čo si myslí,  ale ten, kto  klame  a za vaším chrbtom robí podrazy .

Ak sa vrátim na Slovensko, príkladom priameho zla je minister Naď, ktorý sa vyhráža časopisom už aj za zverejnené fikcie, ktorý sa na  svojom profile teší z teroristického aktu. Avšak môžeme ho vnímať  v podstate ako zakomplexovaného človeka, ktorý dostal príležitosť a riadne ju využíva.  Oveľa nebezpečnejší  sú tí, čo ťahajú nitky z úzadia   alebo typy nadšencov , ako napríklad  mladý zväzák Stančík , či trebárs aj Čaputová, ktorí sa tvária ,že bojujú za čisté  ideály.  A vlastne, nemusia sa ani tváriť,  oni zrejme tejto „pravde“  aj  fanaticky veria . Cesta do pekla však vedie práve cez tzv. dobré úmysly.

Európsky súd pre ľudské práva- vodu kážu, víno pijú.

28.01.2023

Európsky súd pre ľudské práva prijal rozhodnutie , ktoré nariaďuje členským štátom schváliť registrované partnerstvá . Čo na to Slováci? Ja osobne by som privítala určitú právnu úpravu s výnimkou extrémov ako sú svadby a adopcie detí, lebo na to naša spoločnosť nie je ešte pripravená a máme tu oveľa vážnejšie [...]

Mäso pre kanóny. Čaká nás tretia svetová vojna?

26.01.2023

Pred pár rokmi by sa nám ani nebolo snívalo, že sa dožijeme časov, keď nám budú vládnuť hlupáci, pomätenci , podvodníci a vojnoví štváči. Ľudia, ktorí nám okliešťujú práva, siahajú na slobodu a čo je najhoršie , pomalými krokmi nás vedú k tretej svetovej vojne. Stará obohraná pesnička s názvom Lebo Rusko to začalo , už [...]

Ďalšie dôkazy zvrátenosti a šialenstva v dnešnom svete. Biela farba ako prejav rasizmu?

24.01.2023

Človek sa nestačí čudovať, istotne mi dáte za pravdu, že si dnes často musíme klopať po čele nad absurditami , ktoré doba prináša. A nemusí to byť ani v súvislosti so Slovenskom. Aj takzvané vyspelé demokracie akoby prichádzali do pubertálneho veku alebo inak povedané nevedia čo od dobroty. Tak napríklad USA. Vzor mnohých našich predovšetkým liberálnych politikov. [...]

babiš

Babiš si po prehre s Pavlom dá „politický detox", o budúcnosti povie viac po sneme ANO

30.01.2023 22:30

Expremiér je nakoniec rád, že v prezidentských voľbách nevyhral. Nenávisť voči nemu je podľa jeho slov "desivá".

Abrams M-1

Rusi sa desia západných tankov pre Ukrajinu. Sľubujú za ne milióny

30.01.2023 22:14

Spolubojovníci dostanú po pol milióna rubľov, smie ich byť však najviac desať.

Belgicko Brusel Nôž Útok

Útok nožom na bruselskej stanici si vyžiadal troch zranených

30.01.2023 21:25

Podozrivý útočník je polícii známy pre svoje "psychické problémy".

Eduard Heger / Boris Kollár / Richard Sulík /

Cirkus pred hlasovaním o termíne predčasných volieb: Kollár jún nepretlačil, Sulík nechce obísť Matoviča

30.01.2023 20:30

Výsledok? Stretnutie sa nakoniec uskutočnilo, no dohoda na termíne sa nezmenila.

luna5

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 304744x
Priemerná čítanosť článkov: 3809x

Autor blogu

Kategórie