Založ si blog

Zlo – priame a skryté- ktoré je horšie?

Abstraktný pojem zlo je opakom dobra . Faktom ale je , že  v každom zle je zárodok dobra a naopak. Ten zárodok, to je  možno poučenie ,možno aj snaha odraziť sa z mostíka zla a skúsiť nabudúce  niečo urobiť inak.

Neviem ako vy, ale  ja ak pozerám thriller , detektívku alebo horor, vždy sa viac obávam toho, čo navonok nevidno, čo je len naznačené. Vytvára to priestor pre fantáziu .Mňa osobne nestrašia litre krvi, či odseknuté hlavy , teda tupé zabíjanie (hoci samozrejme, príjemne sa na to nepozerá),  ale bojím sa toho tajomného v úzadí , keď viete, že ktosi ťahá nitky  zla , ale neviete, kto to je a čo ešte dokáže urobiť .

Minulé storočie vyprodukovalo dva hrôzostrašné režimy –  fašizmus v Nemecku  a stalinizmus  v Sovietskom zväze.  Oba režimy  spôsobili  katastrofu velikánskych rozmerov.  A predsa  pre mňa osobne  z hľadiska teórie o priamom a skrytom zle, je stalinizmus desivejší.  Hitlera mal človek prečítaného,  poznal jeho ideológiu , názory, požiadavky na tzv.  čistú rasu. Ak ste spolupracovali, kolaborovali , zdieľali rovnaké názory ako Fuhrer , vedeli ste hrať divadlo,  mali ste šancu prežiť. Pravda, nesmeli ste patriť k skupine, ktorú on  považoval za potrebné  vyhladiť. V stalinizme bol však  potenciálnym nepriateľom  každý. Tam neplatili žiadne pravidlá. Stalin, Berija…to boli psychopati , paranoici.  Jeden deň vás mali za priateľov ,na druhý deň ste už neexistovali.

Režimy zmizli, ale história nám ukazuje, že ľudia sa nemenia.  Vývoj ide dopredu po špirále, ten technický,  ale čo sa týka ľudského myslenia, nepokročili sme míľovými krokmi vpred.

Momentálne zlo dostalo meno vojna. Vojna, ktorá sa vedie priamo, je hrozná,  ale vy o nej ako obyvatelia viete , viete, že vás nepriateľ onedlho môže napadnúť, že zničí  vašu dedinu či mesto  a teoreticky sa môžete pripraviť, máte možnosť voľby, môžete aj ujsť …  Viete, s kým máte dočinenia.  No nechať bombu v aute , vyhodiť most do povetria, či pripraviť sabotáž plynovodu , to je to zákerné, nepriame zlo. Zlo od chrbta.  Preto sa vždy budem viac báť štátov, ktoré nepožívajú priame metódy boja.  Nie je najhorší  nepriateľ ten, kto sa vyhráža verejne, povie vám do očí, čo si myslí,  ale ten, kto  klame  a za vaším chrbtom robí podrazy .

Ak sa vrátim na Slovensko, príkladom priameho zla je minister Naď, ktorý sa vyhráža časopisom už aj za zverejnené fikcie, ktorý sa na  svojom profile teší z teroristického aktu. Avšak môžeme ho vnímať  v podstate ako zakomplexovaného človeka, ktorý dostal príležitosť a riadne ju využíva.  Oveľa nebezpečnejší  sú tí, čo ťahajú nitky z úzadia   alebo typy nadšencov , ako napríklad  mladý zväzák Stančík , či trebárs aj Čaputová, ktorí sa tvária ,že bojujú za čisté  ideály.  A vlastne, nemusia sa ani tváriť,  oni zrejme tejto „pravde“  aj  fanaticky veria . Cesta do pekla však vedie práve cez tzv. dobré úmysly.

Ako to funguje na Facebooku alebo Bude Facebook spolupracovať v prípade strelca Juraja C?

23.05.2024

Opäť sa budem inšpirovať istým článkom, no pokojne som blog mohla spracovať aj bez tejto inšpirácie, lebo s Facebookom mám vlastné skúsenosti a čosi o praktikách aktivistov viem. Takže – históriu Juraja C. na Facebooku vymazal sám Facebook, konkrétne správca siete – Meta . Podnet na vymazanie však zrejme prišiel od nejakého [...]

Ako sa postavia čelní predstavitelia Smeru k zlu , ktoré vytvára aj Danny Kollár?

22.05.2024

Dnes som čítala článok , ku ktorému sa veľa z vás nedostane. Týkal sa známej postavičky Dannyho Kollára. Hoci tento človek Smeru dopomohol k víťazstvu, je načase vymedziť sa voči jeho metódam , extrémizmu . Alebo platí, že už nielen zo spolku s mafiou, ale aj zo spolku s extrémistami niet bezpečného úniku? Čo najnovšie tento nezrelý sebestredný narcis [...]

Má zmysel sadnúť si za okrúhly stôl?

21.05.2024

Najprv som si myslela, že je to dobrý nápad . Ale len ak za stretnutím bude nasledovať aj praktický výstup, pretože frázy skutočne nepotrebujeme. Tým praktickým výstupom som mala na mysli to, že by opozícia prestala organizovať protivládne demonštrácie a oslovila by svojich priaznivcov , vyzvala by ich ku pokoju. Lenže potom som si uvedomila, že to nejde. Čas na [...]

Mallorca

Na Malorke sa zrútila terasa reštaurácie, najmenej štyria ľudia neprežili

23.05.2024 23:02, aktualizované: 23:38

Ďalších zhruba 27 osôb utrpelo zranenia.

pásmo gazy

Izraelská armáda postupuje hlbšie do Rafahu, podľa Galanta operácia ďalej zosilnie

23.05.2024 22:26

Za posledný deň prišlo pri izraelskom bombardovaní a pozemných operáciách v celom Pásme Gazy o život 91 Palestínčanov.

Peter Pavel

Prezident Pavel sa zranil pri jazde na motorke. Skončil v nemocnici

23.05.2024 21:30

Jeho zranenia nie sú vážne, vyžiadajú si však krátke pozorovanie.

okamura, SPD, protest

Danko vystúpil na Okamurovej demonštrácii v Prahe. Odporcovia po nich hádzali vajíčka

23.05.2024 21:03, aktualizované: 21:38

Danko občanom Česka zaželal vládu, pre ktorú budú na prvom mieste.

luna5

Len ďalšia Blog - Pravda stránka Kto dáva mojim perám úsmev, dáva môjmu srdcu život.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 1424792x
Priemerná čítanosť článkov: 4331x

Autor blogu

Kategórie