Založ si blog

Zlo – priame a skryté- ktoré je horšie?

Abstraktný pojem zlo je opakom dobra . Faktom ale je , že  v každom zle je zárodok dobra a naopak. Ten zárodok, to je  možno poučenie ,možno aj snaha odraziť sa z mostíka zla a skúsiť nabudúce  niečo urobiť inak.

Neviem ako vy, ale  ja ak pozerám thriller , detektívku alebo horor, vždy sa viac obávam toho, čo navonok nevidno, čo je len naznačené. Vytvára to priestor pre fantáziu .Mňa osobne nestrašia litre krvi, či odseknuté hlavy , teda tupé zabíjanie (hoci samozrejme, príjemne sa na to nepozerá),  ale bojím sa toho tajomného v úzadí , keď viete, že ktosi ťahá nitky  zla , ale neviete, kto to je a čo ešte dokáže urobiť .

Minulé storočie vyprodukovalo dva hrôzostrašné režimy –  fašizmus v Nemecku  a stalinizmus  v Sovietskom zväze.  Oba režimy  spôsobili  katastrofu velikánskych rozmerov.  A predsa  pre mňa osobne  z hľadiska teórie o priamom a skrytom zle, je stalinizmus desivejší.  Hitlera mal človek prečítaného,  poznal jeho ideológiu , názory, požiadavky na tzv.  čistú rasu. Ak ste spolupracovali, kolaborovali , zdieľali rovnaké názory ako Fuhrer , vedeli ste hrať divadlo,  mali ste šancu prežiť. Pravda, nesmeli ste patriť k skupine, ktorú on  považoval za potrebné  vyhladiť. V stalinizme bol však  potenciálnym nepriateľom  každý. Tam neplatili žiadne pravidlá. Stalin, Berija…to boli psychopati , paranoici.  Jeden deň vás mali za priateľov ,na druhý deň ste už neexistovali.

Režimy zmizli, ale história nám ukazuje, že ľudia sa nemenia.  Vývoj ide dopredu po špirále, ten technický,  ale čo sa týka ľudského myslenia, nepokročili sme míľovými krokmi vpred.

Momentálne zlo dostalo meno vojna. Vojna, ktorá sa vedie priamo, je hrozná,  ale vy o nej ako obyvatelia viete , viete, že vás nepriateľ onedlho môže napadnúť, že zničí  vašu dedinu či mesto  a teoreticky sa môžete pripraviť, máte možnosť voľby, môžete aj ujsť …  Viete, s kým máte dočinenia.  No nechať bombu v aute , vyhodiť most do povetria, či pripraviť sabotáž plynovodu , to je to zákerné, nepriame zlo. Zlo od chrbta.  Preto sa vždy budem viac báť štátov, ktoré nepožívajú priame metódy boja.  Nie je najhorší  nepriateľ ten, kto sa vyhráža verejne, povie vám do očí, čo si myslí,  ale ten, kto  klame  a za vaším chrbtom robí podrazy .

Ak sa vrátim na Slovensko, príkladom priameho zla je minister Naď, ktorý sa vyhráža časopisom už aj za zverejnené fikcie, ktorý sa na  svojom profile teší z teroristického aktu. Avšak môžeme ho vnímať  v podstate ako zakomplexovaného človeka, ktorý dostal príležitosť a riadne ju využíva.  Oveľa nebezpečnejší  sú tí, čo ťahajú nitky z úzadia   alebo typy nadšencov , ako napríklad  mladý zväzák Stančík , či trebárs aj Čaputová, ktorí sa tvária ,že bojujú za čisté  ideály.  A vlastne, nemusia sa ani tváriť,  oni zrejme tejto „pravde“  aj  fanaticky veria . Cesta do pekla však vedie práve cez tzv. dobré úmysly.

Mení sa Slovensko na krčmu? A čo z neho zostane po voľbách?

19.09.2023

V jednom z dnešných blogov som čítala, že sa Slovensko mení na krčmu. Nesúhlasím s tým. Každý národ má nejakú tú svoju mentalitu , minulosť. Niekto kolonizoval, dobýjal , my sme dreli, trpeli a často mlčali. Máme svoje národné traumy, nie sme národom ideálnym, ale krčmovým asi takisto nie. Možno v 19. storočí, [...]

Bývalý minister obrany vyzýva k násiliu.

17.09.2023

Na svojom fb profile Ľubomír Galko píše :Netreba pokrytecky riešiť, ako násilie všetci odsudzujeme. Treba zaviesť, že ak sa mi niekto násilím tlačí do auta (do záhrady, do domu..) a ani na opakované výzvy neodíde a napadne ma, mám právo ho zastreliť. Čo na to poviete? Nejde už o extrém? Potom sa nečudujme, že to v spoločnosti vrie a mladí ľudia vraždia, keď im v [...]

Ktorý štát vraždí vlastných občanov?

16.09.2023

V roku 2014 boli voľby na Kryme , v Luhansku a Donecku . Ukrajinci si urobili zoznamy kolaborantov , ktorí vraj pomáhali Rusom a len tak , bez súdov sa ich rozhodli pozabíjať. Odveta na ukrajinský spôsob znamená používanie teroristických metód. Napríklad Darja Duginová. Napríklad starosta Veľkého Burluku Jevgenij Junakov ,v apríli [...]

migranti, hodonín

Česká polícia zastavila pri hraniciach so SR dodávku, v ktorej bolo 33 migrantov

22.09.2023 12:22

Polícia zastavila dodávku pri náhodnej kontrole v okolí mesta Hodonín.

Azerbajdžan, jerevan

Náhorný Karabach hlási dohodu o humanitárnom konvoji z Arménska

22.09.2023 11:30, aktualizované: 12:25

Situácia v separatistickom regióne je zlá - ľudia majú hlad, nefunguje elektrina a chýba palivo.

Igor MAtovič Robert Kaliňák

Zmenil názor. Matovič podal na Kaliňáka trestné oznámenie

22.09.2023 11:23

Líder OĽaNO minulý týždeň narušil tlačovú konferenciu Smeru, dostal sa do konfliktu s Kaliňákom.

Jozef Markuš

Súd ukončil dokazovanie v prípade exšéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša

22.09.2023 10:57

Markuš čelí obžalobe pre podozrenia zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

luna5

Len ďalšia Blog - Pravda stránka Kto dáva mojim perám úsmev, dáva môjmu srdcu život.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 208
Celková čítanosť: 991642x
Priemerná čítanosť článkov: 4768x

Autor blogu

Kategórie