Príbehy opísané v mojom blogu sa naozaj stali. Osobne mám ku cirkvi (každej) kritický postoj . Niekto raz povedal, že cirkev ničí u ľudí vieru. Je na tom čosi pravdy. Napriek napísanému som veriaca , ale mám vlastnú vieru, ku ktorej som dospela cez svoje životné zážitky . Na stretnutie s Bohom nemusíte chodiť do kostola. Komu však návštevy kostola pomáhajú, nech takzvaný svätostánok navštevuje. Pred rokmi som nenávidela katolícku cirkev hlavne kvôli jej krvavej minulosti , ale aj kvôli terajším praktikám, ktoré sú v rozpore s mojím slobodným myslením. No časom som pochopila, že tak ako kvôli politike, takisto aj kvôli náboženstvu nie je rozumné sa hádať. Každé jedno náboženstvo bez výnimky predstavuje systém dogiem . Ide len o to, či sa s nimi chcete stotožniť alebo nie. Ak však niekto z vašich blízkych verí v Boha a vy ste ateista, prosím, nepresviedčajte ho , že sa mýli . S vierou sa žije ľahšie. V detstve som sa vysmievala mojej babke kvôli tomu, že tak tuho verila . Po jej smrti už ako dospelá som ju za to viackrát poprosila o odpustenie. Ďakujem, babka, že si mi odpustila a ďakujem, že vďaka tebe , tvojmu daru som mohla navštíviť tak krásne miesta v Taliansku.
A teraz už k tým príbehom.
Malebná dedina, v ktorej vyrastal Jožo , leží pod úpätím vrchov, chránená nimi zo všetkých strán . Je to dedina, kde líšky dávajú dobrú noc a ľudia , čo tam žijú, sú skôr tvrdí ,odmeraní, neprejavujú city navonok . Žijú síce folklórom, no aj klebetami, závisťou , ako napokon všade , a nielen na Slovensku. Táto dedina však má svoju raritu , a tou ani tak nie je počet farárov , ktorý sa v nej vystriedal , ako skôr spôsob ich života a dôvod, prečo dedinu opustili. Treba povedať, že im v rozhodnutí odísť výrazne pomohol práve Jožo. Už ako malý chlapec chodiaci so svojimi rodičmi a s babkou- svätuškárkou – do kostola , obdivoval nielen kostol samotný, maľby a rekvizity , ale predovšetkým silu, akou pôsobil na cirkevné ovečky miestny farár. Čo on povedal , to bolo sväté a hoci evanjelici na spovede nechodia , tomuto farárovi sa ľudia aj sami od seba začali zdôverovať s boliestkami , problémikmi a aj problémami , ba dokonca aj so svojimi hriešikmi či veľkými hriechmi. Aj Jožo túžil po tom, aby sa stal dôverníkom a poradcom a vlastne zástupcom samého Boha na zemi. Veď čo môže byť krajšie , zmysluplnejšie ako kázať slovo Božie, šíriť nádej a udeľovať rozhrešenia? Na štúdia sa mu však nepodarilo dostať aj kvôli prospechu , aj kvôli odporu svojej rodiny , ktorá mala chobotnice na vyšších miestach. Tak sa sprvu nechtiac a neskôr už aj cielene stal pozorovateľom a kritikom farárov , ktorých poznal a zariekol sa, že si na nich veru posvieti. Ak už mali to šťastie, ktorého sa jemu nedostalo , musia byť aj hodní odkazu Pána Ježiša Krista a žiť v pravde a viere.
Prvým jeho pozorovacím objektom sa stal pán farár Milan. Pomenší štíhly chlapík , prišiel do obce so ženou a dvomi deťmi. Kazateľ prvotriedny, mal zvučný, výrazný hlas a jeho kázne ľudí priťahovali, pretože necitoval len z Biblie , ale vedel Starý aj Nový zákon aktualizovať podľa potrieb doby. Ľudia v dedine ho brali ako jedného z nich. Bol váženým človekom a k obľúbenosti tohto farára prispela aj jeho skromná , tichá žena. Našli sa síce aj takí, čo tvrdili, že za tichou povahou sa skrýva namyslenosť, ale v skutočnosti pani farárka ničím nedávala najavo , že by sa cítila nejako nadradená nad ostatnými. Práve naopak . Jožo stratil pôdu pod nohami , pretože nenašiel na spôsobe života farárovcov nič pohoršujúceho. K prudkej zmene došlo až po tragických udalostiach v rodine , keď nečakane ochorela štrnásťročná dcéra pána farára na zákernú chorobu a do roka aj zomrela. Odvtedy jas v očiach farárovej ženy úplne vyhasol , no nik nevedel pochopiť , že na pánovi Milanovi nebolo badať ani náznak smútku , čo dávalo priestor na špekulácie : je tak silný vo svojej viere, že nič navonok neukáže , alebo sa za jeho zdanlivou ľahostajnosťou skrýva niečo iné? Jožo pookrial , detektívna kancelária v hlave mu začala pracovať naplno a kto chce, vždy na niečo príde…reči, že za farárovým netypickým správaním sa skrýva láska ku miestnej poštárke, s ktorou vraj mal počať aj dcéru , sa síce šírili, no priamy dôkaz chýbal. Napokon rozhodol osud v podobe tzv. nežnej revolúcie . Miestni horlivci vysnorili , že pán Milan bol tajným agentom ŠTB. Jožo aktívne šíril reči o bezcharakternom sluhovi Božom , čo už pán farár takmer pred dôchodkom neprehrýzol a odsťahoval sa z dediny preč.
Po ňom prišiel na faru mladý farár so ženou Slávkou. Boh ich obdaroval piatimi dietkami , o ktoré sa príkladne starali . Jednoduchí, skromní ľudia, žijúci podľa Desatora . Aspoň tak sa sprvu zdalo. Kázne tohto farára sa líšili od kázní jeho predchodcu , boli upäté, nudné , farár hodne citoval Bibliu , no Jožovi sa zdalo, že v nich necíti lásku ku ľuďom. A ž vtedy si farníci razom uvedomili , o akého vzácneho kazateľa pred časom prišli. Nuda skončila , keď otcom piatich detí v jarných mesiacoch začali lomcovať hormóny. Veru, testosterón , mal na svedomí najprv platonický a neskôr aj neplatonický vzťah k učiteľke materskej škôlky Gite. A tuto už o klebety naozaj nešlo. Žarty nabok , každý , kto mal čo len trocha oči v poriadku, si všimol, že medzi tými dvomi to iskrí a chémia funguje pomaly aj z piatich metrov. Gita začala hrdo vytŕčať rastúce bruško a bolo takmer isté, že pán farár spojí svoj životný osud s tým jej. Lenže…nezaháľala Slávka a ani Jožo. A velebný pán si raz dva po ostrých debatách so svojou zákonitou uvedomil, ktorá bije a že je lepšie platiť alimenty na jedno dieťa ako na päť . Aj Gita zázrakom vytriezvela z ošiaľu a zapojila do hry všetky ženské zbrane…a že to bola šikovná žienka , svadobné zvony onedlho začali vyzváňať a dokonca maličké v brušku sa akoby zázrakom po narodení čoraz viac a viac začalo podobať na toho, čo sa stal jej mužom pred Bohom aj ľuďmi. Nuž, aj také zázraky sa stávajú. A predsa sa našiel prst boží, odvážlivec, ktorý napísal list a upozornil na celú love story , no a že to cirkevná vrchnosť zobrala až príliš vážne , za to už Jožo nemôže. On si len pokladal za povinnosť upozorniť, ako sa veci majú. Manželia s dietkami sa odsťahovali z dosahu Gitky a Joža a do dediny onedlho pricestoval tak trocha na skusy nový farár.
Ten sa výrazne líšil od predchádzajúcich dvoch už len tým, že nebol ženatý a podľa jeho reakcií na ženské pohlavie zrejme ani nijakú frajerku ešte nemal, hoci muž to bol súci . Nejedno ženské oko na ňom s úľubou utkvelo a veľa mamičiek z dediny dúfalo, že práve pre ich dcéru môže byť Tomáš dobrou partiou. Farárske platy síce za veľa nestáli, ale isté postavenie v obci predsa ešte len farár mal a napokon, krstiny, svadby, pohreby sa pomerne často v dedine striedali a aj tam sa dalo pekne si privyrobiť , čisté nezdanené peniaze sú predsa len najlepšie. A čo ešte ofery po kázni, nech si len mladý muž pomôže! Nech len obec dobre reprezentuje, fešák! A veru si aj pomohol. Stále nové a nové nápady ako skrášliť nielen kostol, ale aj faru si žiadali svoje . Na fare už bola plávajúca podlaha , nová strecha , nábytok z dreva a kožené sedačky , Tomáš uvažoval o podlahovom kúrení . Jožo mu najviac závidel dobroty , ktoré dostával od miestnych ženičiek , takmer každý deň sa na stole našlo niečo dobré na ochutnanie. A veruže bol obľúbený aj u mladých , cez víkend zobral gitaru a poďho s mladými do hory, ku táboráku, učil ich nové piesne a veril , že aj tých, čo im ešte slovo Božie takmer nič nevravelo, navráti do lona matky cirkvi evanjelickej. Jožovi sa tento farár veru pozdával, no detektívna kancelária v hlave nemala úplnú dovolenku a niečo mu vravelo , že tentoraz nie ženy , ale peniaze budú tým, čo diabol ako skúšku zoslal na farára. A jeho predpoklad sa vyplnil. Zbierka na zvony , na maľbu kostola načrela hlboko do vreciek poslušných dedinských ovečiek . Jožo ani nestačil zasiahnuť , keď jedného dňa ostali dvere na fare zamknuté a milý pán farár sa aj s peniažkami vytratil a odišiel kdesi na západné Slovensko šíriť slovo Božie. Ale plávajúca podlaha a nová strecha na fare ostali ..ešteže tak…
A napokon prišla ona. Čerešnička na torte. Dievča tesne po škole , ešte plné ideálov , ale aj fanaticky neústupné, tvrdohlavé. Tí pred ňou mali rodiny, vedeli, o čom je obyčajný život a Tomáš mal okrem viery v Boha aj vieru v peniaze, ale pre ňu zatiaľ celý život , ba celý vesmír stelesňoval Boh , Ježiš Kristus a Duch svätý. Jožo zacítil veľkú šancu . Už v prvý deň sa úslužne a úlisne votrel do priazne mladej ženy, napokon, fara potrebovala chlapa , dom bez muža ostať nemôže. Drobné aj väčšie opravy, kosenie trávy , som tu pre vás, pani farárka. Jožo sa stal jej pravou rukou, a to nielen pri pomoci v dome, ale aj ako kantor , chodil hrávať do kostola. Teraz nastala jeho doba. Dokonca mu občas prebleskla hlavou myšlienka, že možno raz bude pre ňu znamenať aj čosi viac ako dôverný priateľ . Pravidelné návštevy na fare , debaty, výmeny názorov , však svoje ovocie nepriniesli. Po čase zistil, že s ňou nevypečie, bola príliš tvrdým orieškom . Nekompromisná, hrdá a presvedčená, že život začína i končí v kostole. Nič medzi tým nebolo. Kázne, modlitby , čítanie Biblie , občas domáce práce …tak plynuli dni mladej farárky . A ešte prechádzky do prírody . A návštevy chorých doma a tiež hodiny náboženstva. Vlastne keby nie chlapských prác okolo fary, nebola by na nikoho odkázaná. A predsa keď jej sučka , ktorú zdedila po predchádzajúcich farárovcoch ,vrhla mladé, bol to Jožo, ktorému nakázala , aby sa ich zbavil hoci aj tak, že ich otrávi. To bolo prvýkrát , čo ju
neposlúchol a malé šteniatka radšej zobral ku sebe. A keď sa snažila v kostole naučiť veriacich spievať po novom , zase to bol len on, ktorého uprostred hry na orgán , príkro zastavila a pred všetkými ľuďmi dôrazne povedala : Brat kantor, zle hráte! A on sa cítil pokorený ako malý chlapec a vtedy sa vkradla do jeho srdca už aj byľka nenávisti. Veď je človek, nie svätec! No cítil takisto úľavu , lebo nemusel pátrať, mal ju už prečítanú, , nemusel byť predlženou rukou spravodlivosti , pretože vedel, že sa sama znemožní a odpíše v očiach veriacich. Bola to len otázka času. Škandál, ktorý nemal obdoby v dejinách podhorskej obce, na seba nedal dlho čakať. Nečakane zomrel pomerne mladý miestny občan a deti nebohého zašli za farárkou dohodnúť náležitostí ohľadom pohrebu. Ani vo sne im nenapadlo, že by mala námietky voči vystúpeniu členky zboru pre občianske záležitostí, ktorá si v mene obce považovala za povinnosť rozlúčiť sa s nebohým. A tak keď na cintoríne dôstojná staršia žena, bývala učiteľka, nečakane podišla ku truhle a predniesla precítenú reč na rozlúčku, farárka v zlosti nad tým, že dopredu nebola upozornená na „konkurenciu“ , opustila cintorín ráznym krokom bez toho, že by pochovala mŕtveho. Najprv nastalo pri hrobe skutočné hrobové ticho, pretože pozostalí , ale aj tí ostatní, neverili vlastným očiam . No o pár sekúnd sa cintorínom už niesol plač, nárek, no aj tiché preklínanie, zatínanie zubov a pästí v rozhorčení nad nedôstojným a neľudským správaním sa farárky pri poslednej rozlúčke . Posledná kvapka , uvedomil si Jožo. Áno, nedalo jej a keď už bol hrob zasypaný, vrátila sa sama na miesto zármutku a modlila sa nad hrobom, či už úprimne alebo s pocitom výčitiek svedomia , avšak o jej osude a pobyte v dedine už bolo rozhodnuté. Jožo ani nemusel písať sťažnosť farárkiným nadriadeným , o to sa už postarali iní.
Odišla nenápadne tak ako prišla a po nej už neprišiel nikto. Susedná obec mala vlastného farára a ten dokázal v pohode zabezpečiť chod celej farnosti. Dnes je fara opustená … Jožo sa napokon oženil a teraz sa venuje malému obchodíku , ktorý si v obci otvoril. Už nemá potrebu pátrať , detektívnu kanceláriu v hlave definitívne zavrel.
Pálenka, viacero cirkví povoľuje svojim kňazom... ...
keď išla v TV súťaž Milionár , tak otázka kto... ...
Farári ? To je jedna pedofilná PLIAGA ...
V skutočnosti mu tam nevyvraždili rodinu(jeho... ...
ja som zažila dobu , keď sa katolíci dosť... ...
Celá debata | RSS tejto debaty