Kto riadi médiá?… Aj mimovládky

9. decembra 2022, luna5, Nezaradené

V jednom zo svojich blogov    som písala, ako vnímam činnosť našich médií.  V dnešnom blogu sa k tejto téme vraciam a uzatváram ju.  Tak ako skončila stará éra  bez mobilov, počítačov, internetu , tak skončila aj éra  poctivých  novinárov.  Iste, aj dnes sa nájdu takí, ktorí si dobre robia svoju prácu.  Lebo novinár by mal predovšetkým  informovať  a“ nechať žiť“ , to znamená nechať ľudí vybrať si  , poskytnúť im rôznorodé  informácie, ale nenaznačovať, čo si majú myslieť. Nemanipulovať a neovplyvňovať. Dnes však- nielen na Slovensku- sa však médiá  snažia vymasírovať nám  mozgy , podsúvať svoje videnie sveta, vychovávať nás a naznačujú, čo je správne a čo si  máme myslieť. Oni nám ponúkajú hotové riešenia a návody , ak s nimi nesúhlasíš, si dezolát a nepriateľ.  V nemenovaných novinách  po ukážke davu ľudí na Václavaku  si v redakcii  niektorí skoro odpľúvali  a niekto aj vyslovil vetu ,že je  mu z davu na zvracanie.  Dnešný svet  nie je  v skutočnosti riadený politikmi, ale diplomatmi, aktivistami, tajnými službami , hlavne však mimovládkami  (najčastejšie sa hovorí o Sorosovi  a slobodomurároch ).  Je to celkom jednoduchý systém.  Každé médium má majiteľa , ten má istý názor. Do tímu  si vyberá ľudí s podobným  názorom.  Ale médiá sú závislé hlavne od reklamy . Noviny bez inzercie  a reklamy neprežijú. No a sme doma-   stačí,  ak  takzvaný demokrat dáva mastné peniaze za reklamu a redakcia ak nechce stratiť sponzora  sa začína riadiť pravidlom Koho chleba ješ , toho pesničku budeš spievať.  Na strednej škole sme sa zabávali na básni Janka Kráľa ,v ktorej hovorí , že si minister zavolal pomocníkov – novinárov, ktorí za poplatky  mali národ ohlupovať. Ani sme tomu nechceli veriť  a hľa, básne   Janka  Kráľa sú nadčasové , aj teraz žijeme v dobe podobných pisálkov.  

Včera som uverejnila blog , hneď ho stiahli. Bol presne o tomto. O výbere článkov v našich servilných podplatených, neslobodných  médiách. O tom, že ak zverejním A , bolo by dobré dodať aj B. Ak môžu  noviny zverejniť blud o tom, ako sa Zelenskej prisnilo, že Rusky kážu svojim mužom znásilňovať Ukrajinky , bolo by dobré zverejniť aj to, že  je barbarstvom , ak  La Scala začne sezónu ruskou operou a Ukrajinci protestujú, budovu poliali farbou.

Večne živý Lenin, večne živá Čaputová .  Servilné médiá prezidentku obdivujú, že  získala Cenu za demokraciu Madelaine Albrightovej. Prečo nenapísať aj to , že  Albrightová je známa ako balkánska mäsiarka? Ako ministerka zahraničných vecí USA presadila vojenskú agresiu  voči Juhoslávii  a je spoluzodpovedná  za smrť tisícok žien a detí .Keď moderátorka TV Madelaine Albrightovej pripomenula, že v dôsledku sankcií USA voči Iraku zahynulo 500 tisíc detí, politička  sa vyjadrila, že „stalo to za to“!   Mnoho ľudí s myslí, že  Albrightová je  zločinec a  každý, kto takúto cenu prevezme, sa dopúšťa trestného činu schvaľovania  zločinov proti ľudskosti. Nezverejňovaním a potláčaním sa nezabijú  myšlienky  a city ľudí. Alebo iný druh „objektivity“ – médiá  celé nadšené a uslintané zverejňujú, že existuje petícia  ruských matiek, ktorá žiada stiahnutie ich synov z Ukrajiny, no zamlčujú, že aj na Ukrajine existuje   petícia proti násilnému odvodu brancov, ktorú podpísalo už viac ako stotisíc ľudí. Ukrajina na rozdiel od civilizovaných európskych štátov ani v mierových časoch neumožňuje odopretie vojenskej služby. 

Káčer, Naď , Hirman – ako Traja králi  putujú na Ukrajinu , avšak  boli dakedy v chudobných regiónoch Slovenska? Štáty  ešte nikdy v dejinách neminuli toľko peňazí na armádu ako minulý rok. Predaj zbraní a vojenského materiálu za rok 2021 dosiahol 592 miliárd dolárov. Je jasné, kto  na tejto vojne zarába a prečo  vyjednávači zbrojárskych koncernov s verejnosťou- politici-  nechcú ukončenie konfliktu.

Alebo toto: Britský denník Financial Times označil Zelenského za osobnosť roka , no to, že ho prirovnal k britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi mnohých rozhorčilo. Je veľa takých, čo si myslia, že Zelenskyj by mal byť takisto súdený za to, akú politiku vedie. Tak aký hrdina? „Som skôr zodpovedný ako odvážny. Nerád by som sklamal ľudí,“ povedal Zelenskyj, no  opäť odmietol výzvy na rokovania s Ruskom. Obyčajných  Ukrajincov  rozzúrilo, že manželka “herca” utiekla do Londýna a snaží sa Britov nahovoriť, aby sa stali “globálnymi sponzormi spravodlivosti”. Majdanom posadnutá časť verejnosti žiada, aby sa manželka ukrajinského prezidenta vrátila do Kyjeva a znášala spolu s ľudom jeho osud.

Slovenské médiá vám nepovedia, že americké impérium považuje Ukrajincov a Rusov za “laboratórne krysy” na testovanie zbraní , neprinesú reportáž ,že  

Tisíce Rusov ušlo do Spojených štátov  za vidinou slobody. Namiesto toho ale mnoho z nich  končí v detenčných centrách, ktoré popisujú ako peklo. Dozorcovia sa podľa nich správajú násilne  a pomoc právnikov je len ťažko dostupná.  Oľga  Nikitinová ušla z Ruska so svojím manželom, päť mesiacov  strávili v detenčnom zariadení, kde s ľuďmi  podľa ich slov  zaobchádzali  ako s odpadom.

 Médiá nám ukazujú hrdinských Ukrajincov, pred ktorými klobúk dole, no Rusov vykresľujú ako netvorov , pritom  ľudia na celom svete sú rovnakí. Trebárs príslušníčka  územnej obrany ukrajinskej armády Oľga Lekunovová  sa po návrate z ruského zajatia objavila v živom televíznom vysielaní televízie NTA  a všetkým Rusom priala smrť. Doslova  povedala: „Myslím si, že by mali všetci zomrieť, aj malé deti. Nemali by existovať.“ Moderátorka na jej slová odvetila: „Ostré, ale spravodlivé.“

Takže tak. Nechajte nás myslieť, vybrať si  a žiť. Nie sme vaši nepriatelia ,  prosím, rešpektujte nás.